• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adalet.asm
  • https://www.twitter.com/@adalet_asm

Adalet ASM

Dr. K.Gülşah ADAR & Dr A.Aziz ÜNAL

OKULLAR AÇILDI, ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIĞINI KORUYALIM

Okullar yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte açıldı. Tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz. Okulların kalabalık ortamlar olması bazı hastalıklar açısından risk oluşturmaktadır. Öğrencilerin bu ortamlarda hasta olmamaları için vücut direnlerinin yüksek tutulması, temizlik ve hijyen kurallarını bilip uygulamaları gerekir. Vücut dirençlerinin yüksek tutulması ise dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve bol sıvı içmeleri ile mümkündür.

Çocuğunuzu güne Kahvaltı ile başlatın:

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltısını yaparak okula giden öğrencinin hem direnci yüksek olur hem de zihnin gücü zinde olur dikkat ve motivasyonu yüksek olur. Kahvaltıda süt, yumurta, peynir, zeytin gibi temel öğeler mutlaka olmalı, çorba, meyve, sebze, meyve suyu gibi öğelerle zenginleştirilmelidir.

Temizlik ve Hijyen kurallarını öğretin:

Sağlık ellerde başlar, ağızla devam eder. Yemekten önce ve sonra, bir şeylere dokunduktan sonra eller etkili bir şekilde yıkanmalıdır. Her yemekten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı, yatarken fırçalanmalı, okulda ara öğün ve öğleyin bile fırçalanmalıdır. Bunun  için okulda yeterli zaman ve ortam sağlanmalıdır. Sıkça genel vücut temizliği, saç temizliği, tırnak temizliği yaptırılmadır.

Görme ve işitme:

Okula başlamadan önce çocuğunuzun görmesinin sağlam olduğundan ve kulaklarının sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Bunun için hem aile hekiminize hem göz hekiminize mutlaka uğrayın. Görmesi ve işitmesi zayıf olan öğrenci başarısız olacaktır.

Ara Öğün yapmasını sağlayın:

Öğleye kadar çocuklar acıkır ve enerjileri düşer. Kantinden abur cubur, cips vs zararlı besinler almaları yerine çantalarına ilave edeceğiniz beslenme çantalarına sağlıklı besinler koyun. Süt, meyve, kuru yemiş, kuru üzüm, peynirli sandviç, doğal meyve suyu gibi besinler hem enerji verir hem sağlıklıdır.

Öğle yemeğinde sağlıklı beslenmelerini sağlayın.

Hamburger, tost gibi zararlı besinler yerine mümkünse sulu yemekler, yoğurt ve salata sağlıklı besinler tüketmelerini sağlayın. Okulların bu tür beslenme ortamlarını sağlamalarını talep edin.

Sıvı alımı önemli:

Bir çocuğun gün içerisinde 1-1,5 litre su içmesi gerekir.  Çantasına yeterli miktarda temiz su koyun.

Aşılar bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde en etkili ajanlardır.

Aşı ile önlenebilen hastalıklar için aşıları mutlaka yaptırın. Eksik aşılar varsa tamamlatın. Eylül ve Ekim aylarında mevsimsel grip aşısını her yıl mutlaka yaptırın.

  
622 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret136775
KANSER TARAMA SONUÇ
LABORATUVAR SONUÇ
Merkezi Hekim Randevu Sistemi
SİGARAYI BIRAK

 ALO171 DANIŞMA HATTI
bırakabilirsin.org
HAVANI KORU
MOBİL YEŞİL DEDEKTÖR

 Kapalı alanda havanı koru
ALO İHBAR
ALO 184
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
ÖNERİ VE DİLEKLER