• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adalet.asm
  • https://www.twitter.com/@adalet_asm

Adalet ASM

Dr. K.Gülşah ADAR & Dr A.Aziz ÜNAL

GRİP AŞIMI NASIL YAPTIRABİLİRİM

Sonbaharın gelmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere üst ve alt solunum yollarını ilgilendiren enfeksiyonlar görülmeye başladı. Okulların da açılması ile birlikte kolayca bulaşabilen bu hastalıklar bir anda salgına dönüşebilmektedir. Çoğu ayakta atlatılabilir hastalık olsa da öğrenciler için devamsızlık, çalışanlar için iş kaybına yol açmaktadır. Özellikle grip konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Hem iş kaybına yol açmakta, hem de sebep olduğu komplikasyonlarla ölüme kadar giden sağlık problemlerine yol açmaktadır. Gripten korunmanın en etkili yolu aşı olmaktır. Özellikle yaşlılar, gebeler, kronik hastalığı olanlar ( Diyabet, KOAH, Astım, Kronik kalp hastalığı, felç geçirenler vs) başta olmak üzere herkesin yıllık grip aşısını yaptırması, yine yaşlılar ve kronik hastalığı olanların beş yılda bir zatürre aşılarını yaptırmaları çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip edip, aşı içeriği için yıllık önerilerde bulunur. Her yıl aşı içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır.

Son yıllarda kullanılan aşılarda influenza A’nın iki alt tipi ve influenza B’nin de bir alt tipi yer almaktadır. Hazırlanan aşı ile dolaşımda saptanan virüslerle antijenik benzerlik varsa aşı %50-80 korunma sağlayabilir. Sağlıklı erişkinlerde aşı ile sağlanan koruyucu antikor düzeyi influenza A için %80’in üzerinde bildirilmiştir. Yaşlılarda koruyuculuk daha düşük olmakla birlikte komplikasyonları ve ölümleri azalttığı bilimsel yayınlarla gösterilmiştir.

Grip Aşısını Her Yıl Yaptırmalı mıyım?

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmayanlar kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer. 

Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. 

 Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Grip aşısı sonrası %15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.

Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise son derece nadirdir (%1’in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler (eğer görülürse) aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.

Grip aşısı sonrası grip hastalığının görülmesi genellikle tesadüfen olabilir. Grip aşısı teknik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz. 

Aşıların her zaman tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanması önerilir.

Grip Aşısını Nasıl Alabiliriz?

Piyasada iki marka grip aşısı bulunmaktadır. Bunlardan birisi SGK tarafından geri ödemesi yapılan aşı olup 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız hekime reçete yazdırdıktan sonra ücretsiz olarak alabilir ve Aile hekimine giderek yaptırabilir. İkinci marka olan aşı, geri ödemes olmayıp yaptırmak isteyen vatandaşlarımız ücret karşılığı alıp yine aile hekimine yaptırabilir. Aşı her yaşta yapılabilir. Özellikle risk altındaki herkesin aşı yaptırması önerilir.

Sağlık Bakanlığı

  
1120 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret108473
KANSER TARAMA SONUÇ
LABORATUVAR SONUÇ
Merkezi Hekim Randevu Sistemi
SİGARAYI BIRAK

 ALO171 DANIŞMA HATTI
bırakabilirsin.org
HAVANI KORU
MOBİL YEŞİL DEDEKTÖR

 Kapalı alanda havanı koru
ALO İHBAR
ALO 184
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
ÖNERİ VE DİLEKLER