• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adalet.asm
  • https://www.twitter.com/@adalet_asm

Adalet ASM

Dr. K.Gülşah ADAR & Dr A.Aziz ÜNAL

SPOR LİSANSI İÇİN SAĞLIK RAPORLARI
Çocuk ve yetişkin sporcuların spor müsabakalarına katılabilmeleri için lisanslı sporcu olmaları gerekir. Lisans çıkartılması için gerekli belgelerden birisi Spor yapabileceğine dair "SAĞLIK RAPORU" dur.
Sporcu sağlık raporları sağlık kurumlarından alınabilir. Hastaneler, poliklinikler, Aile Sağlığı Merkezler bu kurumların başında gelir.
Bir çocuğun veya bireyin spor yapabilmesi için sağlıklı olması gerekir. Ortopedik rahatsızlıklar, solunum yolu hastalıkları ve özellikle kalp ve damar hastalıkları spor için engel teşkil edebilir ve hatta hayati tehlikeye yol açabilir. Bu hastalıkların bazıları normal fizik muayene ile tespit edilebiliyorken bazıları, özellikle de kalp damar hastalıkları normal fizik muayene ile tespit edilemez. 
Kalp hastalığı olan bir sporcu hiç belirti vermese bile spor yaparken ani rahatsızlığa ve ÖLÜMLE sonuçlanacak problemlere maruz kalabilir. Spor yaparken düşüp ölen çok sayıda sporcu vardır. 
Kalp problemlerinin tespiti ancak görüntüleme yöntemleriyle yapılabilir. EKO Kardiogram, Eforlu EKG gibi yöntemlerle tespit edilebilir. Bunun için de Uzman Kardiyolog muayenesi gerekir.
Eğer sporcu lisansı için sağlık raporu çıkartmak istiyorsak aile hekiminin Kardiyolojiye sevketmesini, değerlendirme sonucunda da rapor düzenlenmesini isteyelim.
Yılda bir bu değerlendirmenin yapılması önemlidir.
  
113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret108475
KANSER TARAMA SONUÇ
LABORATUVAR SONUÇ
Merkezi Hekim Randevu Sistemi
SİGARAYI BIRAK

 ALO171 DANIŞMA HATTI
bırakabilirsin.org
HAVANI KORU
MOBİL YEŞİL DEDEKTÖR

 Kapalı alanda havanı koru
ALO İHBAR
ALO 184
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
ÖNERİ VE DİLEKLER